Prezentarea şcolii

Centru de resurse

Īn ultimii 23 de ani, educaţia oferită de noi a căpătat o dimensiune europeană. Chiar dacă īnceputul, īn 1990, a fost greu, acceptat cu dificultate, cu foarte puţini profesori dornici să īşi schimbe complet mentalitatea, dornici cu adevărat să se implice īn noul tip de educaţie care se construia īncetul cu īncetul īn şcoală, prin cursuri de formare cu profesori din diferite ţări europene, iată că acum şcoala poate număra sute de elevi şi profesori implicaţi īn această efervescenţă europeană, cu zeci de proiecte naţionale şi internaţionale care se desfăşoară permanent īn folosul tuturor celor care vor să se implice. Este adevărat, se munceşte mult pentru asta, īn afara programului şcolar, dar şi satisfacţiile sunt pe măsură. Cum să nu fii fericit cānd elevii pe care i-ai pregătit strălucesc pe podiumul Parlamentului European din Strasbourg, pe scena Hall of Fame, la forum-urile din mari oraşe europene, iar şcoala este apreciată de Ministerul Educaţiei Naţionale, Senatul Romāniei , ANPCDEFP sau de instituţii prestigioase din domeniul economic?

Reţele parteneriale

Diplome şi distincţii

Dosar de presă

Simpozioane şi concursuri (org. īn şcoală)